Jelenlegi hely

Vírusszabályok a táborban, avagy mit tegyek a hátizsákba?

Napok óta táborkeresési lázban ég a család, turnusok és témák között kalandozunk, próbáljuk összehangolni a többi nyaralási, kirándulási ötlettel. A gyerekek előtt nem is beszélünk ugyan még róla, de anyaként ott villog az agyamban a vírus kikerülésének kérdése is.

Mint ahogy az élet más területein, táborozáskor gyerekprogramok esetében is csak az odafigyelés és a következetesség az, ami biztonságosabbá teheti a programokat.

A hivatalos közeg

Tudom, hogy a táborozás engedélyezésekor a kormány szakemberei készítettek egy tájékoztató anyagot.

A táboroztatás során betartandó járványügyi megelőző szabályokról szóló tájékoztatót itt tudod elolvasni.

De józan ésszel anyaként másra is kell gondolnom. Tudom, ha izgulnak vagy egy probléma megoldásán töri a fejét a fiam, hajlamos egy pillanatra körmét rágni, az arcát vakargatni; ha fáradt, a szemét dörzsölni; néhány növényre allergiás reakciói vannak, és fokozottabban fújja az orrát… szóval akad itt vészhelyzet elég amúgy is.

Ezeket nem lehet garantáltan kivédeni, tudom. De megpróbálom.

Készítsük fel őket otthon

Az alapos kézmosást már mindenki megtanulta az elmúlt hónapokban, de táborba indulás előtt érdemes rászánni a gyerekekkel 3 percet, és átbeszélni a fontosságát. Mint a többi szabályét is.

Házi szabályok

Mióta újra közösségbe járnak, folyton a rájuk vonatkozó szabályokat mondogatom. Ezek nagy része nem újdonság, eddig is a nevelésünk mindennapi része volt.

  • Ne turkálj a szádba, orrodba, szemedbe.
  • Orrfújás után a papírzsepit azonnal dobd a kukába, ne tedd a zsebedbe, asztalra.
  • Mindig moss kezet evés előtt.
  • Igyál a saját kulacsodból és ne adj belőle senkinek. Még a tesódnak se.
  • Ne vegyél más ételéből, italából, tányérjából, poharából. Kekszet, csokit, chipset, cukrot se, ami nincs külön csomagolva.
  • Ne használd más ceruzáját, játékát, tárgyát, mert lehet, hogy előtte ő turkált a szájában.
  • Közös helységek, kilincsek, kapcsolók használata után használd a saját kézfertőtlenítődet, amit mindig tarts a zsebedben.
  • Ne engedd, hogy bárki az arcodhoz, hajadhoz, kezedhez nyúljon.
  • Tüsszentés, köhögés, köpködve beszélgetés zónából azonnal lépj hátrébb, menj és mosd meg az arcod.
  • Ezek most nem a vicceskedésről szólnak, hanem arról, hogy két hét múlva is együtt fagyizzunk a téren sétálva, és ne a kórházban az ágyon fekve unatkozz egyedül.

Lássuk realistán a dolgokat, valószínűleg kevés az esélye, hogy a játék vagy kísérletezés, foci vagy kiéhezett nyolc évesek csokis kekszes uzsonna közben egészségügyi szabályokra gondolnának. De reménykedem, hogy valamennyi a gondolatokból bejut a kisfejükbe, és használják.

Táborszervezők felelőssége

A határozott „Aki uzsizni akar, az menjen kezet mosni, szappannal, alaposan, ellenőrzöm kifelé menet!” felszólítás elhangzása után biztos nem merik a gyerekek elbliccelni a higiéniát.

Szülőként remélem, hogy egyszerű, de betartható szabályai lesznek a kiválasztott tábornak.
Az újranyitás után a gyakorlat azt mutatja, hogy az intézmények, táborok üzemeltetői fontosnak tartják a terek napi fertőtlenítését, a kézfertőtlenítési lehetőségek biztosítását a belépéskor, a mosdókban, közösségi helyeken egyaránt.
Több, kisebb csoportban vannak a gyerekek, így a higiéniai szabályokat is jobban be lehet tartani.

Ha biztosra szeretnénk menni a tábor higiéniai szabályairól, bátran kérdezzünk rá a táborszervezőnél, mit és hogyan fognak a gyakorlatban alkalmazni!

Ahogy eddig, most is kötelező szülői nyilatkozatot tenni arra vonatkozólag, hogy a gyermek egészséges. Van, ahol gyermekorvosi igazolásra is igényt tartanak a táborok.

Mi legyen a hátizsákban ezen a nyáron karantén után?

Az biztos, hogy a nyári táborba készülve a gyerek táskájában a kullancs elleni spray és naptej, a szuper mini sárkány és kabalafigura mellett nálunk lesz majd

  • kézfertőtlenítős tubus, a kisebb fajta és legalább kettő (egyet tuti elhagy);
  • kulacs;
  • sokkal több papírzsepi, amit akár kéztörlésre is használhat, ne csak orrfújásra;
  • maszk 1 db melyen rajta lesz egy egyedi jelölés (ugyan a táborban biztos nem ebben fognak futkosni, de kirándulni is mehetnek);
és egy cetli, amin az lesz, hogy Bízom benned, hogy józanul gondolkodsz és egészségesen jössz haza.

ADL - Debrecenimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

A humor és a nevetés nemcsak jól esik, de egészséges is!

Május első vasárnapja Anyák napja mellett a nevetés világnapja is. Egy szívből jövő nevetés jót tesz az egész testnek és léleknek. Nem csupán a stresszt csökkenti vagy az immunrendszert erősíti, hanem segít megelőzni a depressziót és javítja az önértékelést is.
Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.
Ugrás az oldal tetejére