Jelenlegi hely

Hogyan segíthetsz serdülő gyerekednek? - 2.rész

Már írtunk néhány szempontot, hogyan kerülhetünk közelebb a tinik lelkéhez. Újabb bevált tippek következnek.

Adj neki szabadságot!

Ez a szülőről való leválás időszaka, amikor a kisgyerekedből felnőtt válik, és ehhez el kell távolodnia tőled, de ne aggódj, valószínűleg visszatalál majd egy más minőségben hozzád. Ami neki leválás, neked elengedés. Nehéz, de szükséges.

Ilyenkor próbálja ki magát új helyzetekben, feszegeti a határait, sokszor elképesztő ötletei vannak, és talán fura dolgokba vág bele. Ez ilyenkor teljesen normális és szükségszerű is, hogy megtalálja önmagát, kialakítsa a felnőtt énjét. A legjobb, amit tehetsz, hogy nyomon követed a változásait, beszélgetsz vele a próbálkozásairól, sikereiről, kudarcairól, és az észszerűség határain belül támogatod a szabadságában.

Szabj neki korlátokat!

Az előző tanácsnak ellentmondani látszik, de igazából a kettőnek együtt kell működnie. Te vagy a szülője, aki támogathatod őt a szabadsága megélésében, új dolgok kipróbálásában, de kell szabnod határokat, hogy tudja, meddig mehet el. Fontos, hogy ezek a szabályok világosak, követhetőek, számára is érthetőek legyenek.

Annak semmi értelme, ha azon vitatkoztok, hogy este nyolcra vagy fél kilencre érjen haza, ha nincsenek belátható érveid az álláspontod mellett, akkor ez csak erőpróbálgatás. Ha viszont nem engeded meg neki, hogy lógjon az iskolából, és ezt alátámasztod az érte szóló érveiddel, miszerint a boldogulása szempontjából fontos, hogy elvégezze az iskolát, és ahogy neked a munka, úgy neki a tanulás a kötelessége, akkor jó eséllyel belátja, hogy a szabály érte született. Ezeket a korlátokat jó következetesen betartatni, és lehetőség szerint együtt kialakítani.

Legyen humorérzéked!

Ha túlfeszül a húr, ha elszakad a cérna, már csak a humor segíthet. A konfliktusok kiélezése, a szituációk és önmagunk véresen komolyan vétele helyett sokszor a humor húz ki a gödörből. Ez persze nem jelenti minden helyzet elviccelését, bagatellizálását, de egy közös nevetés feszültségoldó hatású lehet.

Mutass példát!

Minden gyereknevelési mantránál többet ér a példamutatás. Ha a gyereked gyakran látott úgy önfeledten szórakozni, mulatozni, hogy nem fogyasztottál alkoholt vagy csak mértékkel, nagyobb eséllyel fogja ő is józanul megélni a pillanatokat. Ha dohányzol, és úgy beszélsz a cigaretta káros hatásairól, nem leszel hiteles.

És ugyanígy lesi el tőled a gyerek a konfliktuskezelési stratégiáidat is, az elveidet, a világszemléletedet. Úgy tudod segíteni őt abban, hogy jó emberré váljon, ha a saját jobbá válásodon is dolgozol. Lehet, hogy a gyümölcs nem érik be azonnal, de érdemes ezt szem előtt tartani.

Szeresd!

Van az a kínai közmondás, hogy "Akkor szeress a legjobban, amikor a legkevésbé érdemlem, mert akkor van rá a legnagyobb szükségem." Talán a kínaiak pont a serdülőkorra találták ezt ki. Fontos, hogy a kamasz gyereked mindig tudja és érezze, hogy fontos neked, hogy szereted, hogy számíthat rád.

Érdemes ezt kifejezni felé minél gyakrabban, akár veszekedés után is elmondani neki, hogy szereted, mert ebben az életszakaszban még nem olyan egyértelmű, hogy a harag és a szeretet időszakosan megférnek egymás mellett. Bár ilyenkor nem annyira látszik, de a gyerekednek tizenéves korában is nagyon nagy szüksége van rád. Csak máshogy. Ő változik, neked is változnod kell.

Forrás: 

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.
Ugrás az oldal tetejére